2022-2023 Wrestling Scorecard

2021-2022 Wrestling Scorecard

    • 12/4/21
      Decatur Central 8-Team Dual Invite
      vs
      Indian Creek
      W 48-25

      106: Neibert (IC) over Bell by Fall

      113: Jackson Heaston (IC) over McNamee MD 20-8

      120: Bustamante (BC) FF

      126: DOUBLE FF

      132: Ringer (IC) over Ethan Brown by fall

      138: Asher Bolen (BC) over White (IC) by fall

      145: Neibert (IC) over Charlie Rushenberg Decision

      152: Eli Bustamante (BC) over Logan Lindsay (IC) by fall

      160: John Rushenberg (BC) over Luke Ray (IC) by fall

      170: Kade Rickard (BC) over Goforth (IC) by fall

      182: Jack Dixon (BC) over Volz (IC) by fall

      195: Jef Waugh (BC) over Gault (IC) by fall

      220: Trystan Aspeslet (BC) over Porter (IC) by fall

      285: Buzzard (IC) over Jacob Arteaga by fall

      vs
      Greenwood
      W 51-21

      106: Maxwell (GW) over Bell by Fall
      113: McNamee(BC) FF

      120: FF

      126: Sam Bustamante (BC) over Fiesel by fall

      132: Jewell over Ethan Brown by fall

      138: Gray over Asher Bolen (BC) 7-3

      145: Charlie Rushenberg over Ayres by fall

      152: Eli Bustamante (BC) over Rice by fall

      160: John Rushenberg (BC) over Schrader by fall

      170: Jack Dixon (BC) FF

      182: Kade Rickard (BC) over Miller by fall

      195: Leber over Jef Waugh (BC) by fall 7:57

      220: Trystan Aspeslet (BC) over Folco by fall

      285: Jacob Arteaga (BC) over Halpin by fall

      vs
      Scecina
      W 66-9

      106: Bell FF
      113: McNamee(BC) FF

      120: FF

      126: Sam Bustamante (BC) over Mconnell by fall

      132: Oneil (SC) over Will Hudson by fall

      138: Fernandez over Asher Bolen (BC) 6-5

      145: Charlie Rushenberg over Radcliff by fall

      152: Raudel Arteaga (BC) FF

      160: Eli Bustamante (BC) over Fittsramsey by fall

      170: John Rushenberg (BC) over Grayer by Fall

      182: Kade Rickard (BC) over Spencer by fall

      195: Jef Waugh (BC) over Rangel by fall

      220: Trystan Aspeslet (BC) over Preston by fall

      285: Jacob Arteaga (BC) over Stuccy by fall

      vs
      Plainfield
      W 42-33

      106: Woods (PF) over Bell by Fall
      113: McNamee(BC) over Warthan by fall

      120: FF

      126: Sam Bustamante (BC) FF

      132: Nehring over Ethan Brown by fall

      138: Williams over Asher Bolen (BC) by fall

      145: Spears (PF) over Charlie Rushenberg by fall

      152: Eli Bustamante (BC) over Ellis by fall

      160: John Rushenberg (BC) over Eck by fall

      170: Leclerc (PF) over Kade Rickard (BC) by fall

      182: LeClerc over Jack Dixon (BC) Dec. 5-0

      195: Jef Waugh (BC) over Smith by fall

      220: Jacob Arteaga (BC) FF

      285: Trystan Aspeslet (BC) over Rapone by fall

      vs
      Decatur Central
      W 39-36

      106
      Stephen Bell (Indianapolis Bishop Chatard) over Unknown (For.)
      0
      6
      113
      Gabriel McNamee (Indianapolis Bishop Chatard) over Unknown (For.)
      0
      6
      120
      Sam Bustamante (Indianapolis Bishop Chatard) over Unknown (Fall 0:06)
      0
      6
      126
      Unknown over Unknown (For.)
      6
      0
      132
      Unknown over Ethan Brown (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 1:18)
      6
      0
      138
      Unknown over Asher Bolen (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 1:04)
      6
      0
      145
      Charlie Rushenberg (Indianapolis Bishop Chatard) over Unknown (Fall 5:36)
      0
      6
      152
      Eli Bustamante (Indianapolis Bishop Chatard) over Unknown (Dec 5-2)
      0
      3
      160
      John Rushenberg (Indianapolis Bishop Chatard) over Unknown (Dec 5-3)
      0
      3
      170
      Kade Rickard (Indianapolis Bishop Chatard) over Unknown (Fall 0:20)
      0
      6
      182
      Jack Dixon (Indianapolis Bishop Chatard) over Unknown (Dec 9-3)
      0
      3
      195
      Unknown over Jef Waugh (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 4:33)
      6
      0
      220
      Unknown over Trystan Aspeslet (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 2:49)
      6
      0
      285
      Unknown over Jacob Arteaga (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 0:33)
      6
      0

    • 12/6/21
      Pike Duals JV
    • 12/8/21
      Hamilton Heights
      L 57-20

      106: Lucas Frahn (Hamilton Heights) over Stephen Bell (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 2:25)
      113: Gabriel McNamee (Indianapolis Bishop Chatard) over Cooper Doucette (Hamilton Heights) (Fall 2:53)
      120: Isaac Kuhn (Hamilton Heights) over Sam Bustamante (Indianapolis Bishop Chatard) (Dec 13-6)
      126: Alex Furst (Hamilton Heights) over Ethan Brown (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 5:44)
      132: Jaylyn Pugh (Hamilton Heights) over Will Hudson (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 1:30)
      138: Carson Fettig (Hamilton Heights) over Unknown (For.)
      145: Michael Cain (Hamilton Heights) over Asher Bolen (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 0:21)
      152: Eli Bustamante (Indianapolis Bishop Chatard) over Conor Baumann (Hamilton Heights) (TF 17-1 0:00)
      160: John Rushenberg (Indianapolis Bishop Chatard) over Jimmy Lacey (Hamilton Heights) (Fall 1:28)
      170: Charles Brown (Hamilton Heights) over Kade Rickard (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 5:22)
      182: Evan Tilton (Hamilton Heights) over Jack Dixon (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 1:32)
      195: Jef Waugh (Indianapolis Bishop Chatard) over Andy Lienemann (Hamilton Heights) (Dec 8-4)
      220: Josh Brown (Hamilton Heights) over Andrew Troy (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 2:40)
      285: Mason Moran (Hamilton Heights) over Trystan Aspeslet (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 0:53)

    • 12/11/21
      North Putnam Invitational
      vs
      vs North Putnam
      W 54-22
      vs
      vs Terre Haute South
      W 54-28
      vs
      vs North Vermillion
      W 66-18
      vs
      vs South Vermillion
      W 46-33
    • 12/14/21
      Cathedral
      L 49-15
    • 12/18/21
      City Meet
      Place 2nd place

      Team Score: 200.5. City Champions include Eli (152), John Rushenberg (160) and Tommy Hannon (182). Gabriel McNamee (113), Charlie Rushenberg (145) and Kade Rickard (170) were city runners-up.

    • 1/5/22
      Greenwood
      W 57-18

      106 Landon Maxwell (Greenwood Community) over Stephen Bell (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 1:35)
      120 Sam Bustamante (Indianapolis Bishop Chatard) over Unknown (For.)
      126 Jordan Jewel (Greenwood Community) over Ethan Brown (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 3:03)
      132 Chase Gray (Greenwood Community) over Will Hudson (Indianapolis Bishop Chatard) (Fall 1:00)
      138 Adam Harkness (Indianapolis Bishop Chatard) over Zach Ayres (Greenwood Community) (Fall 3:48)
      145 Charlie Rushenberg (Indianapolis Bishop Chatard) over Natalie Flores (Greenwood Community) (Fall 0:31)
      152 Eli Bustamante (Indianapolis Bishop Chatard) over Michael Schrader (Greenwood Community) (Fall 1:16)
      160 John Rushenberg (Indianapolis Bishop Chatard) over Gavin Rice (Greenwood Community) (Dec 8-3)
      170 Kade Rickard (Indianapolis Bishop Chatard) over Unknown (For.)
      182 Tommy Hannon (Indianapolis Bishop Chatard) over Nathaniel Smith (Greenwood Community) (Fall 0:37)
      195 Jef Waugh (Indianapolis Bishop Chatard) over Ethan Barton (Greenwood Community) (Fall 2:29)
      220 Trystan Aspeslet (Indianapolis Bishop Chatard) over Gabe Falco (Greenwood Community) (Fall 2:00)
      285 Andrew Troy (Indianapolis Bishop Chatard) over Max Halpin (Greenwood Community) (Fall 0:23)

    • 1/15/22
      Circle City Conference Championships
      Place 2nd Place

      Roncalli 1st
      Bishop Chatard 2nd

    • 1/18/22
      Tri-West
      W 51-21
    • 1/20/22
      New Castle
      W 54-15
    • 1/29/22
      Sectional
      W

      Stephen Bell: 6th
      Gabriel Mcnamee: 3rd
      Sam Bustamante: 2nd
      Adam Harkness: 5th
      Eli Bustamante: 1st
      John Rushenberg: 1st
      Kade Rickard: 5th
      Tommy Hannon: 1st
      Jef Waugh: 3rd
      Trystan Aspeslet: 5th
      Andrew Troy: 4th

    • 2/5/22
      Regional
      Place 4 wrestlers advance

      120: Sam Bustamante, 4th place
      152: Eli Bustamante, 2nd place
      160: John Rushenberg, 2nd place
      182: Tommy Hannon, 2nd place

    • 2/12/22
      Semi-State
      Tommy Hannon Advances to The IHSSA State Finals Places 4th at New Castle Semi State

      Eli Bustamante over Jordan Takara Union County (11-5)
      John Rushenberg over Clay Guenin Greenfield-Central (4-1)
      Tommy Hannon over Mayson Lewis Shenandoah (Fall- 3:12)
      Tommy Hannon over Jacob Skinner Beech Grove (3-2)

2020-2021 Wrestling Scorecard

    • 12/5/20
      Scecina Memorial Invitational
      1-2

      Loss vs Scecina 6-29
      Loss vs Southport 12-55
      Win vs Cardinal Ritter 30-18

    • 12/9/20
      Hamilton Heights
      Canceled
    • 12/10/20
      Cathedral
      No Score

      JV match

    • 12/12/20
      N. Putnam Invitational
      Canceled
    • 12/12/20
      Logansport 6-Way
      2-3

      Loss vs Lewis Cass 16-75
      Loss vs Brownsburg 9-69
      Loss vs Logansport 28-39
      Win vs Benton Central 42-36
      Win vs Delphi 42-36

    • 12/19/20
      City Meet
      3rd Place

      We got 3rd place. Eli Bustamante was a champ and Jef Waugh was a runner up.

    • 12/30/20
      New Palestine
      2-3

      Loss vs Franklin County 10-52
      Loss vs Triton Central 17-51
      Win vs Richmond 30-15
      Loss vs New Palestine 3-69
      Win vs Connersville 36-28

    • 1/6/21
      Greenwood
      W 39-21
    • 1/7/21
      Circle City Conference Championships
      Tied for 2nd | Charlie Wright, Dakota Boyd, Jack Woodcock all champs

      Win vs Guerin Catholic 42-33
      Loss vs Roncalli 18-66
      Loss vs Brebeuf 33-34

    • 1/9/21
      5-Way Meet: N. Putnam, Connersville, Mississinewa, Providence Cristo Ray, BCHS
      W Tied for first 3-1

      Win vs Providence Cristo Rey 41-27
      Loss vs North Putnam 24-48
      Win vs Mississinewa 42-36
      Win vs Connersville 30-18

    • 1/12/21
      Danville
      Canceled
    • 1/12/21
      Delta
      L 36-41
    • 1/19/21
      Tri-West
      Canceled
    • 1/21/21
      Cascade
      Canceled

    No Scores Yet

2019-2020 Wrestling Scorecard

    • 11/26/19
      Arsenal Tech
      Canceled
    • 12/7/19
      Scecina Memorial Invitational
      vs
      Howe
      L 24-51
      vs
      Southport
      L 3-78
      vs
      Cardinal Ritter
      L 6-69
      vs
      Scecina
      L 6-63
    • 12/9/19
      Pike Freshman Duals
      Canceled
    • 12/11/19
      Hamilton Heights
      L 6-69
    • 12/14/19
      North Putnam Invitational
      vs
      North Verillion
      L 12-60
      vs
      North Putnam
      L 21-52
      vs
      Emenince
      W 48-6
      vs
      Alexandria
      L 11-64
      vs
      Hills
      W 51-6
    • 12/21/19
      City Meet

      Eli Bustamante 2nd place
      Alex Giese 3rd place

    • 12/28/19
      Spartan Classic
      Place

      Eli Bustamante 6th place

    • 1/8/20
      Greenwood
      L 18-59
    • 1/11/20
      Franklin Super 6
      vs
      Lawrence North
      L 27-48
      vs
      Franklin
      L 6-78
      vs
      Martinsville
      L 24-48
      vs
      Holt (Michigan)
      L 6-77
      vs
      Bloomington South
      L 3-74
    • 1/14/20
      Danville
      L 18-24
    • 1/16/20
      DC JV Scramble
      Place

      Jack Dixon 3-0, R.J. Bradshaw 2-1

    • 1/18/20
      Circle City Conference Championships
      vs
      Roncalli
      L 0-81
      vs
      Guerin
      L 24-48
      vs
      Brebeuf
      31-42
    • 1/21/20
      Tri-West
      W 33-27
    • 1/23/20
      Cascade
      L 36-39
    • 2/1/20
      Sectional
      Place

      132lb. -Eli Bustamante 3-1 3rd Place (Qualified for Regional)

    • 2/8/20
      Regional
      Place

      Eli Bustamante –4th place– Semi-State qualifier

    No Scores Yet

2018-2019 Wrestling Scorecard

    • 11/20/18
      Arsenal Tech
      L 36-17
    • 12/1/18
      Scecina Memorial Invitational
      vs
      Scecina
      L 48-24
      vs
      Cardinal Ritter
      W 42-18
      vs
      Southport
      L 58-24
      vs
      Warren Central
      L 63-15

      Ryan Seymour 4-0, Reid Seymour 4-0, and Zach Evans 4-0

    • 12/5/18
      Hamilton Heights
      L 53-18
    • 12/8/18
      North Putnam Invitational
      vs
      Central Catholic
      L 41-35
      vs
      North Putnam
      W 39-36
      vs
      Alexandria
      L 54-28
      vs
      South Vermillion
      L 57-24
    • 12/15/18
      City Meet
      Place 6th place

      120 Colin Bell 4th , 126 Ryan Seymour 2nd, 132 Eli Bustamante 3rd, 138 Reid Seymour 2nd, 152 Raudel Arteaga 4th

    • 12/29/18
      Spartan Classic
      Place

      Ryan Seymour 3rd Place and Jackson Bolen 8th Place

    • 1/2/19
      Greenwood
      L 38-10
    • 1/5/19
      Franklin Super 6
      vs
      Bloomington South
      L 69-12
      vs
      Holt (Michigan)
      L 72-3
      vs
      Franklin Community
      L 66-15
      vs
      Lawrence North
      L 63-15

      Zach Evans 4-0

    • 1/8/19
      Danville
      L 42-35
    • 1/12/19
      Circle City Conference Championships
      vs
      Roncalli
      L 66-3
      vs
      Brebeuf Jesuit
      W 30-24
      vs
      Guerin Catholic
      L 52-24

      Eli Bustamanti Conference Champ

    • 1/15/19
      Tri-West
      W 44-29
    • 1/17/19
      Cascade
      L 48-30
    • 1/26/19
      Sectional

      Ryan Seymour-4th place, Reid Seymour-4th place, and Zach Evans-2nd place

    • 2/2/19
      Regional

      Zach Evans-2nd place

    No Scores Yet

2017-2018 Wrestling Scorecard

    • 12/2/17
      Triple Dual: (Broad Ripple, Cardinal Ritter; Scecina Memorial)
    • 12/3/17
      Scecina Tourney
    • 12/3/17
      Scecina Tourney vs Ritter
      W 48-18
    • 12/3/17
      Scecina Tourneyvs Scecina
      L 42-33
    • 12/3/17
      Scecina Tourney vs Southport
      L 36-31
    • 12/3/17
      Scecina Tourney vs Warren Central
      L 45-24
    • 12/6/17
      Hamilton Heights
      L 35-21

      Zach Evans, Ryan Seymour, Henry Stein, and Wyatt Schrader won by PIN. Reid Seymour won by Tech Fall and Caden Jacob won by forfeit.

    • 12/9/17
      North Putnam Invitational

      Ryan Seymour 5-0, Reid Seymour 5-0, Zach Evans 5-0, Jackson Bolen 4-1, Steve Daily 3-2, Wyatt Schrader 3-2, Alex Geise 3-2, Caden Jacoba 2-3, Henry Stein 3-2,

    • 12/9/17
      North Putnam Invitationalvs Alexandria
      W 39-36
    • 12/9/17
      North Putnam Invitational vs North Vermillion
      W 48-18
    • 12/9/17
      North Putnam Invitational vs Crawfordsville
      L 48-27
    • 12/9/17
      North Putnam Invitational vs North Putnam
      L 36-39
    • 12/9/17
      North Putnam Invitational vs Lafayette Central Catholic
      W 42-30
    • 12/16/17
      City Meet
      Place 3rd

      Varsity placed 3rd at the City Tournament. Ryan Seymour, Reid Seymour, and Zach Evans all placed 2nd. Jackson Bolen, Henry Stein, Caden Jacob placed 3rd. Dee Hedstrom placed 6th, Alex Geise placed 5th, Steve Daily placed 4th, Tom LeMark placed 7th.

    • 1/2/18
      Greenwood
      L 47-16
    • 1/6/18
      North Central 8-Way Meet
      L 60-3
    • 1/10/18
      Arsenal Tech
      W 41-12
    • 1/13/18
      Circle City
    • 1/13/18
      Conference Championships
      Place 2nd of 4
    • 1/13/18
      Conference Championships vs Roncalli
      L 72-12
    • 1/13/18
      Conference Championships vs Guerin
      W 39-36
    • 1/13/18
      Conference Championships vs Brebeuf
      W 46-15
    • 1/16/18
      Tri-West
      W 46-16

      Reid Seymour, Jackson Bolen, Alex Geise, Wyatt Schrader all won by pin. Ryan Seymour, Henry Stein, and Steve Daily received a win by forfeit.

    • 1/18/18
      Pike
      L 45-27
    • 1/27/18
      Sectional
    • 2/3/18
      Regional
    • 2/10/18
      Semi-State
    • 2/16/18
      State Preliminaries
    • 2/17/18
      State Finals
    • vs Westfield
      L 54-22
    • vs Greenfield Central
      L 60-18
    • vs Cathedral
      L 76-0
    • vs HSE
      L 66-9

    No Scores Yet

2016/2017 Wrestling Scorecard

Date Opponent Result Recap
12/3/2016 Triple Dual
vs Broad Ripple
W 60-6
12/3/2016 Triple Dual
vs Scecina
W 42-36
12/3/2016 Triple Dual
vs Cardinal Ritter
W 54-18 Recap
12/7/2016 Hamilton Heights L 54-27 Recap
12/10/2016 North Putnam Invitational
vs N. Putnam
L 45-36
12/10/2016 North Putnam Invitational
vs N. Vermillion
L 36-33
12/10/2016 North Putnam Invitational
vs Covington
L 42-36
12/10/2016 North Putnam Invitational
vs Rockville
W 42-36 Recap
12/14/2016 Lawrence Central L 51-23 Recap
12/17/2016 City Meet 4 of 13
12/29, 30 Scottsburg Warrior Classic 8th of 10;
1/3/2017 Greenwood L 55-21
1/7/2017 North Central 8-Way Meet 7th of 7
1/11/2017 Arsenal Tech L 50-25
1/14/2017 Ft. Wayne Concordia Invitational
1/17/2017 Circle City Conference Meet
vs Roncalli
vs Guerin
vs Brebeuf
L 76-0
W 46-30
W 60-24
Recap
1/19/2017 Pike L 51-21
1/28/2017 Sectional 121: 5th place;

7 advance

2/4/2017 Regional Ryan Seymour: 3rd in class; Reid Seymour: 3rd in class
Both advance
2/11/2017 Semi-State
2/17/2017 State Preliminaries DNQ
2/18/2017 State Finals

2015/2016 Wrestling Scorecard

Date Opponent Result Recap
12/5/2015 Triple Dual
Broad Ripple, Cardinal Ritter
Scecina Memorial
vs Scecina: W 60-24
vs Ritter: L 33-36
vs BR: W 60-6
Recap
12/9/2015 Hamilton Heights L 24-53
12/12/2015 N. Putnam Invite
vs Whiteland
N. Putman
N. Vermillion
Rockville
 
L 12-70
L 27-46
W 42-36
W 47-30
Recap
12/16/2015 Lawrence Central L 66-5 Recap
12/19/2015 City Meet 2nd Place
144
138 lbs – Evan Behringer CITY CHAMPION
Recap
12/29/2015 Scottsburg Classic
vs Southwestern
vs Southridge
vs Jennings County
vs Greencastle
vs Bishop Fenwick
 
W 40-33
L 9-67
L 33-48
L 8-60
W 48-30
12/30/2015 Scottsburg Classic
vs Milan
vs Providence
vs Southport
vs Scottsburg
 
L 34-44
W 72-6
L 33-48
L 24-60
1/5/2016 Greenwood L 27-48
1/9/2016 Greenfield Central L 12-66
1/9/2016 Westfield L 9-69
1/9/2016 Lawrence Central L 4-71
1/9/2016 Howe W 48-30
1/9/2016 North Central L 15-56
1/16/2016 Ft. Wayne Concordia Invitational 90pts: 7th of 9
1/19/2016 Brebeuf Jesuit W 45-33
1/19/2016 Guerin Catholic L 43-32
1/21/2016 Pike L 15-61
1/30/2016 Sectional 5th Place
R. Seymour, J. Eisgruber, E. Behringer, G. O’Hara advance
Recap
2/6/2016 Regional 11th, Seymour advances Recap
2/13/2016 Semi-State
2/19/2016 State Preliminaries
2/20/2016 State Finals

2014/2015 Wrestling Scorecard

Date Opponent Result Recap
12/6/14 Triple Dual
vs Broad Ripple
vs Cardinal Ritter
vs Scecina Memorial
 
W 63-11
W 30-22
W 51-21
Recap
12/10/14 Hamilton Heights Away L 15-58 Recap
12/13/14 North Putnam Invitational
vs N. Putnam
Vs N. Vermillion
vs Rockville
vs Whiteland
 
W 51-30
W 48-36
W 60-12
L 15-60
Recap
12/17/14 Lawrence Central Home L 18-51
12/20/14 City Meet at Shortridge 2nd Place
Josef Eisgruber: 106lb City Champion
Recap
1/2/15 Scottsburg Classic
vs Southwestern
vs Southridge
Jennings County
Greencastle
Bishop Fenwick
 
L 36-42
L 15-57
L 12-70
L 36-45
L 30-39
1/3/15 Scottsburg Classic
North Knox
Providence
Southport
Scottsburg
 
W 42-36
W 42-24
L 39-40
L 36-47
Recap
1/6/15 Greenwood L 13-58 Recap
1/10/15 Tech Invitational
vs Monroe Central
vs Speedway
vs Ft. Wayne Concordia
vs Alexandria
vs Arsenal Tech
 
L 23-54
W 57-9
L 24-46
W 54-18
W 45-30
Recap
1/17/15 Ft. Wayne Concordia Invite 8th Place Recap
1/20/15 Guerin Catholic L 24-51
1/20/15 Brebeuf Jesuit W 34-18
1/22/15 Pike L 6-67
1/31/15 Sectional 5th Place
5 wrestlers advance to Regionals
Recap
2/7/15 Regional Did Not Advance
2/14/15 Semi-State DNQ
2/20/15 State Preliminaries DNQ
2/21/15 State Finals